Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Zobacz, co prawnik odpowiedział na twoje pytanie cz. LVI

AG
archiwum
Porady prawne. Poradź się prawnika, który odpowie na twoje pytania i opisane problemy. Zobacz, jakich wskazówek udzielił naszym Czytelnikom. Czekamy na dalsze zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy

CZYTAJ NASZ SERWIS: PORADY PRAWNE

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl.

1. Mój były partner, a ojciec córki nie zgadza się na wyrobienie dziecku paszportu. Chcę jechać z dzieckiem za granicę, bo tam mam rodzinę, jest szansa na pracę i lepsze życie, dla mnie i także dla córki. Mój były tego nie rozumie i mówi, że nie będzie mógł widywać swojego dziecka tak często, jak teraz. Może to i prawda, ale dla mnie ważniejsze jest to, że nasza córka będzie miała lepsze warunki. Dodam, że dziecko jest chore, potrzebuje sprzętu do rehabilitacji, a to wiadomo kosztuje. Czy jest możliwość, żeby dostać paszport bez zgody ojca dziecka?

Zgodnie z przepisem art. 97 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Za istotną sprawę dotycząca dziecka uznaje się wyjazd za granicę małoletniego i to zarówno na pobyt czasowy (np. na wakacje), jak i na pobyt stały. Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego np. uchwała z dnia 11 października 1963 r. wydana w sprawie o sygn. akt III CO 23/63 czy postanowienie z dnia 6 marca 1985 r. wydane w sprawie sygn. akt III CRN 19/85. Jeśli chodzi o kwestię wydania paszportu małoletniemu dziecku Sąd Najwyższy w uzasadnieniu postanowienia z dnia 3 lutego 2012 r. wydanego w sprawie o sygn. akt I CZ 153/11 podkreślił, że: „w sytuacji, w której władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, złożenie wniosku o wydanie paszportu małoletniemu dziecku wymaga ich wspólnego, zgodnego działania. Podjęcie decyzji w kwestii wystąpienia z takim wnioskiem należy do istotnych spraw dziecka, o których rodzice rozstrzygają wspólnie, natomiast w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy na podstawie art. 97 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Sprawy takie podlegają rozpoznaniu w postępowaniu nieprocesowym (art. 582 kodeksu postępowania cywilnego), a wydane w tym postępowaniu postanowienie sądu opiekuńczego rozstrzygające o istotnej sprawie dziecka zastępuje porozumienie rodziców”.

Mając na uwadze powyższe, z uwagi na brak porozumienia Czytelniczki i byłego partnera w kwestii wyjazdu córki za granicę, koniecznie będzie złożenie wniosku o wyrażenie przez sąd zgody zastępującej oświadczenie woli jednego z rodziców w postępowaniu o wydanie dziecku paszportu. Przedmiotowy wniosek należy złożyć w sądzie opiekuńczym – tj. sądzie miejsca zamieszkania dziecka. Od w/w pisma należy uiścić opłatę w wysokości 40 zł. W uzasadnieniu wniosku proszę powołać okoliczności, o których wspomniała Pani chcąc uzyskać poradę.

UWAGA! Powyższe uwagi dezaktualizują się w przypadku gdy partner jest pozbawiony władzy rodzicielskiej lub ma władze rodzicielską ograniczoną w taki sposób, że jej zasięg nie rozciąga się na kwestie wyżej poruszane. Wtedy jego zgoda na wydanie paszportu dziecka nie będzie konieczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto