Nasza Loteria

Akcja Zimowe Ptakoliczenie: Na Lubelszczyźnie rządzą gawrony

Agnieszka Ciekot
Na Lubelszczyźnie najwięcej mamy gawronów. W tym roku doliczono się och blisko 2 tys.
Na Lubelszczyźnie najwięcej mamy gawronów. W tym roku doliczono się och blisko 2 tys. sxc.hu
Uchodzą za bardzo towarzyskie, choć inne ptaki sympatią ich nie darzą. Mowa o gawronach, które są najliczniejszym gatunkiem na Lubelszczyźnie. Tak bynajmniej wynika z Zimowego Ptakoliczenia.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków podsumowało styczniową akcję Zimowego Ptakoliczenia. – Nasz ogólnopolski ranking wygrała krzyżówka, która tym samym otrzymała miano królowej zimy. Natomiast na Lubelszczyźnie królem zimy został gawron – mówi Katarzyna Groblewska, rzeczniczka OTOP. Podczas trzydniowej akcji doliczono się w naszym regionie 1974 gawronów. Daleko w tyle znalazła się bogatka – 571 i wróbel 540.

Gawron to bardzo popularny ptak z rodziny krukowatych, którego spotkać można praktycznie wszędzie. Gawrony wyróżniają się dużym dziobem, smukłą sylwetka i ciemnym upierzeniem z charakterystycznym fioletowym połyskiem. - Ludzie bardzo często mylą gawrona z krukiem – przyznaje dr Agnieszka Marek z Zakładu Prewencji Weterynaryjnej i Chorób Ptaków Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Gawron po łacinie to frugilegus, czyli „zbierający owoce”. – Ptaki te uwielbiają jeść różne owoce, ziarna zbóż i traw. Ale nie pogardzą też żabą, jaszczurką, czy pisklętami innych ptaków – mówi.

Jak się okazuje gawrony są doskonałymi kompanami. – Są bardzo towarzyskie, lubią przebywać blisko domostw i obcować z ludźmi. Zazwyczaj można je spotkać w grupach, po kilka par – mówi dr Marek. Niestety sympatią nie darzą gawronów inne ptaki. Wszystko przez to, że podkradają jaja i pisklęta. Ale do wychowania swojego potomstwa przykładają bardzo dużą wagę. Gawrony są bardzo opiekuńcze. – Okres lęgowy zaczyna się u nich w kwietniu. Składają od 4 do 5 jaj, które wysiadują około 19 dni. Pisklęta w gnieździe karmi nie tylko matka, ale również ojciec – tłumaczą fachowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego. Po miesiącu młode opuszczają gniazdo i układać sobie życie.

W świecie gawronów obowiązuje też swoista hierarchia. - Na grupowych noclegowiskach osobniki zajmujące najwyższe miejsce w hierarchii zajmują również najwyższe miejsce na drzewie, gdzie są bezpieczne w razie nocnego ataku kota czy kuny – zdradza Katarzyna Groblewska. Gawrony mają też coś wspólnego z sowami. Są to wypluwki. – To rodzaj „klusek” zawierających niestrawione elementy pokarmu, które wypluwają – dodaje.

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na belzyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto