Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Droga 747: Lampy oświetleniowe są, a na obwodnicach wieczorem ciemno

Agnieszka Ciekot
Dlaczego obwodnice Bełżyc, Chodla i Opola Lubelskiego są wciąż nieoświetlone - pytają kierowcy i mieszkańcy
Dlaczego obwodnice Bełżyc, Chodla i Opola Lubelskiego są wciąż nieoświetlone - pytają kierowcy i mieszkańcy AC
Mija już trzeci tydzień odkąd oddana została do użytku cała przebudowana droga 747, a obwodnice wciąż wieczorami są nieoświetlone. - Nie potrafimy tego zrozumieć. Szkoda prądu, czy co? – pytają kierowcy.

- Z tym pytaniem trzeba zwrócić się do gmin, kiedy włączą pstryczek i oświetlenie zacznie działać. My wybudowaliśmy je, a obowiązkiem ustawowym gminy jest płacić za prąd – odsyła nas Andrzej Gwozda, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich, który przebudował 50-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej 747 z Konopnicy do Kamienia.

Za oświetlenie odpowiadają gminy

Na niedziałające oświetlenie na obwodnicach Bełżyc, Chodla i Opola Lubelskiego zwracają uwagę kierowcy i mieszkańcy. - Przede wszystkim ronda są nieoświetlone, co dla kierowców jest niebezpieczne – zauważa pani Dominka. - Nie potrafię tego zrozumieć, szkoda prądu czy co – pyta pan Sebastian.

- Złożyliśmy już jakiś czas temu odpowiedni wniosek do PGE, żeby uruchomiła oświetlenie. Nie wiem jaki jest efekt – usłyszeliśmy w środę od Dariusza Wróbla, burmistrza Opola Lubelskiego. – Od połowy stycznia byliśmy gotowi do włączenia prądu na obwodnicy Opola, ale gmina poprosiła nas o wstrzymanie się. W dniu wczorajszym otrzymaliśmy telefoniczne zlecenie, aby załączyć oświetlenie. W czwartek zostanie podłączone – zapowiada Karolina Szewczyk-Dąbek z lubelskiego oddziału Polskiej Grupy Energetycznej.

Wieczorami ciemno jest również na obwodnicy Chodla. – Jak tylko otrzymamy podpisaną umowę oświetlenie zostanie włączone. Dokumenty wysłaliśmy 23 lutego – dodaje Szewczyk-Dąbek.

O wiele gorzej wygląda sytuacja w przypadku Bełżyc. Urzędnicy zapewniają, że już stosowne dokumenty wysłali do PGE. – Ale z tym oświetleniem jest nieciekawie. Są problemy szczególnie z oświetleniem ronda od strony Lublina. Tam lampy prędko nie zaświecą się – zapowiada Szymon Topyło, naczelnik wydziału inwestycji w Urzędzie Miejskim w Bełżycach. Powód? – Trzeba przebudować linię, która pierwotnie miała zasilać rondo. Okazało się, że ma za małą moc i nie jest w stanie „pociągnąć” kolejnych punktów oświetleniowych – tłumaczy. Gmina Bełżyce do wyłożenia pieniędzy nie kwapi się. – Nie poczuwamy się do tego. Będziemy pisać do Zarządu Dróg Wojewódzkich niech ten przebuduje linię, jeśli chce żeby rondo było oświetlone – zapowiada naczelnik wydziału inwestycji bełżyckiego magistratu.

Nowa droga, nowe wydatki dla gmin

Gminy, na terenie których wybudowane zostały obwodnice, więcej płacić będą za oświetlenie. To pewne. – Będzie to spore obciążenie dla naszej gminy. Mamy ponad 2 tys. punktów świetlnych, a kolejne 200 nowych dostaliśmy niejako w „prezencie” – przyznaje burmistrz Opola Lubelskiego. Gminie Bełżyce wraz z obwodnicą przybyło 50 nowych punktów oświetleniowych. – Około 200 kolejnych dojdzie nam na odcinku w kierunku Matczyna i Podola. Tam słupy oświetleniowe są po obydwu stronach drogi – mówi Szymon Topyło z UM w Bełżycach.

Samorządowcy liczą, że lampy oświetleniowe są w miarę nowoczesne i energooszczędne. I że nie zrujnują budżetów gmin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belzyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto