Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krwawnica ozdobi ogród i pomoże przy niektórych dolegliwościach. Jest piękna i wytrzymała. Sprawdź, jak o nią zadbać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Krwawnica pospolita ma piękne kwiaty, jest wieloletnia i wytrzymała.
Krwawnica pospolita ma piękne kwiaty, jest wieloletnia i wytrzymała. Katarzyna Laszczak
Krwawnica pospolita to roślina, która rośnie dziko w Polsce. Ma też pewne właściwości lecznicze. Zalety i urodę krwawnicy doceniamy coraz bardziej. Może być piękną ozdobą ogrodu – jest wieloletnia i łatwa w uprawie, ale lubi dość specyficzne warunki. Sprawdź, jak uprawiać tę roślinę i gdzie ją posadzić.

Spis treści

Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) to ładna i efektowna roślina. Rośnie w Polsce dziko i dlatego czasem jest postrzegana jako „chwast”, ale wystarczy chwila spojrzenia pozbawionego takich uprzedzeń, by docenić jej urodę. Wygląda równie pięknie, co wiele ozdobnych, ale kapryśnych roślin. A jest rodzimym gatunkiem, z czym wiąże się duża zaleta – jest w pełni przystosowana do klimatu i odporna na mróz. Krwawnica jest rośliną wieloletnią (byliną).

Jak wygląda krwawnica?

Krwawnica jest wysoka, bo w dobrych warunkach może dorastać do 150 cm wysokości, wyhodowano jednak też niższe odmiany ozdobne. Te rośliny mają wzniesione, proste łodygi, tylko niekiedy rozgałęzione. Łodygi w dolnej części są pokryte wąskimi, wydłużonymi liśćmi. Natomiast górne części pędów, na długości nawet 40 cm, porastają kwiaty w intensywnym karminowym kolorze. Kwiaty są miododajne i wabią pszczoły i motyle.

Jak długo kwitnie krwawnica?

Krwawnice kwitną od czerwca/lipca do sierpnia/września.

Ozdobne odmiany krwawnicy

Poza czystym gatunkiem można uprawiać także odmiany ozdobne krwawnicy. Przeważnie są one niższe, mają bardziej zwarty pokrój i gęściej ułożone kwiaty o różnych kolorach. Popularne odmiany to m.in.:

  • krwawnica Robert – o dużych i intensywnie różowych kwiatach,
  • krwawnica Blush – o kwiatach bladoróżowych,
  • krwawnica Dropmore Purple – ma kwiaty purpurowe,
  • krwawnica Lady Sackville – tworzy różowo-czerwone kwiaty,
  • krwawnica Robin – o ciemnoróżowych kwiatach.

Jak uprawiać krwawnicę w ogrodzie?

Ta roślina jest idealna do obsadzania oczek wodnych i innych wilgotnych miejsc. Znosi nawet okresowe zalewanie. Świetnie się sprawdza w ogrodach deszczowych. Jeśli w naszym ogrodzie nie ma miejsc naturalnie wilgotnych, krwawnicę będzie trzeba podlewać. Ta roślina lubi żyzne, raczej ciężkie ziemie. W piaszczystym, suchym ogrodzie niestety nie będzie dobrze rosła. Natomiast w warunkach zbliżonych do jej naturalnych – będzie bezobsługowa. Krwawnice należy sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych, ewentualnie w lekkim cieniu. Ta roślina nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, warto jedynie ścinać przekwitłe kwiatostany, bo to przedłuża kwitnienie.

Krwawnica także w pojemnikach

Krwawnicę można także uprawiać w pojemnikach, ale muszą to być większe doniczki niż zwykłe balkonowe skrzynki. Trzeba pamiętać o jej regularnym podlewaniu.

W Polsce krwawnica rośnie dziko, ale warto ją mieć w ogrodzie. Do wyboru mamy nie tylko zwykły gatunek, ale też kilka odmian ozdobnych.
W Polsce krwawnica rośnie dziko, ale warto ją mieć w ogrodzie. Do wyboru mamy nie tylko zwykły gatunek, ale też kilka odmian ozdobnych. pixabay.com

Czy krwawnica się rozrasta?

Krwawnica w sprzyjających warunkach dobrze się rozrasta. To zaleta i wada, bo z czasem tworzy ładne kępy, ale może zagłuszać inne rośliny. Dotyczy to przede wszystkim „zwykłej” krwawnicy, bo odmiany ozdobne są mniej ekspansywne. Rozrost rośliny można ograniczyć przez bariery korzeniowe. Albo sadzić ją tam, gdzie nie będzie przeszkadzała (to niestety możliwe tylko w większych ogrodach).

Jak rozmnożyć krwawnicę?

Czysty gatunek rozmnaża się z nasion, często roślina też rozsiewa się sama (jeśli chcemy tego uniknąć, koniecznie ścinajmy kwiaty). Natomiast odmiany ozdobne najczęściej nie wytwarzają nasion. Ich sadzonki można kupić w doniczkach. Potem można rozmnażać je przez podział bryły korzeniowej (ponieważ ta roślina ma drewniejące i mocne korzenie, nie jest to najłatwiejsze zadanie).

Na co pomaga krwawnica?

Krwawnica jest ziołem – ma właściwości lecznicze. Surowcem zielarskim jest przede wszystkim naziemna część, zbierana w czasie kwitnienia, choć wykorzystywano też korzeń. Krwawnica ma przede wszystkim działanie przeciwkrwotoczne, ale pomaga też m.in. przy problemach trawiennych. Napar z krwawnicy stosuje się także zewnętrznie, np. przy atopowym zapaleniu skóry, trądziku różowatym oraz pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Krwawnica ozdobi ogród i pomoże przy niektórych dolegliwościach. Jest piękna i wytrzymała. Sprawdź, jak o nią zadbać - RegioDom.pl

Wróć na belzyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto