Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. "Są dowody na powiązania migrantów z Rosją i państwem islamskim"

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
fot. Piotr Smolinski
Szef MSWiA Mariusz Kamiński przekazał, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest bardzo napięta. - Dochodzi do szeregu incydentów prowokacyjnych z udziałem funkcjonariuszy białoruskich. Dochodzi do masowych prób łamania integralności naszej granicy – mówił na konferencji prasowej, dodając, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego. Z kolei Stanisław Żaryn, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Premiera oświadczył, że część nielegalnych migrantów ma związki Rosją oraz tzw. państwem islamskim.

- Od sierpnia mamy 9,4 tysiąca prób przekroczenia polskiej granicy. 8,2 tysiąca zostało skutecznie udaremnione w pasie granicznym. Mamy około 1,2 tysiąca zatrzymanych nielegalnych migrantów w ośrodkach strzeżonych. Wielu z nich nie ma dokumentów, wielu ma fałszywe dokumenty. Są skrupulatnie sprawdzani przez nasze służby – mówił minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

Dodał, że „nie chodzi o stygmatyzowanie kogokolwiek, tu chodzi o fakty”. - Chcemy pokazać rzeczywistą sytuację na granicy, kto forsuje naszą granicę. Mamy pierwsze ważne ustalenie, musimy się nim podzielić z opinią publiczną – mówił.

Żaryn: Są dowody na powiązania migrantów z Rosją i państwem islamskim

- Do tej pory zweryfikowano tożsamość i drogę przybycia do Polski kilkuset nielegalnych migrantów. Na podstawie wstępnych informacji 2/3 zostało skierowane do głębokiej analizy – mówił z kolei Stanisław Żaryn, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Premiera.

Dodał, że 20 procent badanych migrantów posiadało związki z terytorium Rosji. - Część z nich zatajała ten fakt. W czasie przesłuchań migranci podejmowali próby ukrywania tożsamości i zatajania niewygodnych informacji – mówił.

Żaryn wskazał, że zidentyfikowano materiały świadczące o doświadczeniu bojowym, obsłudze broni, a część badanych osób była powiązana ze strukturami mundurowymi lub bojówkami militarnymi. - Jeden z badanych obywateli Iraku posiadał kontakty z osobą mającą związki z Państwem Islamskim, która jest specjalistą od materiałów wybuchowych (…) Funkcjonariusze znaleźli kartę pamięci, na której był szereg fotografii ukazujących spotkania grup terrorystycznych – mówił . - Jeden z obywateli Afganistanu miał zdjęcia pokazujące egzekucję i ciała zamordowanych osób. Ten sam obywatel posiadał wiele zdjęć arsenału broni – dodał.

Kamiński sprecyzował, że 50 osób wśród 200 zatrzymanych jest powiązanych ze środowiskami terrorystycznymi, zbrojnymi formacjami oraz talibami i państwem islamskim.

Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego wskazał, że służby zidentyfikowały dowody na działalność pedofilską i zoofilską.

Słowa przedstawicieli rządu obrazowane były zdjęciami zdjęciami pozyskanymi od zatrzymanych migrantów. Wiele z nich pokazywało osoby ubrane w militarne stroje i z bronią. Zdaniem polskiego rządu świadczy to o powiązaniu migrantów z organizacjami terrorystycznymi. - Mamy wiele dowodów na związek migrantów z Rosją, na przykład zrzut ekranu z trasą moskiewskiego metra. Afgańczyk przed tym, gdy dostał się do Polski, przebywał długo w Rosji – mówił Żaryn.

Błaszczak: Strona białoruska prowokuje polskich żołnierzy

Minister obrony Mariusz Błaszczak wskazał, że przytoczone pokazują, z jakim wyzwaniem mierzą się strażnicy graniczni i żołnierze. - To pokazuje, kto szturmuje polską granicę (...) Poprawność polityczna nakazuje, żeby na ten temat nie mówić, ale bezpieczeństwo naszej ojczyzny stawiamy ponad wszystko – mówił. - Ci, którzy szturmują polską granicę, stanowią niebezpieczeństwo dla Polaków, dla Polski i dla Unii Europejskiej – dodał Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że codziennie 2,5 tysiąca żołnierzy wspiera strażników granicznych. - Jeśli będzie konieczność, możemy zwiększyć tę liczbę – oświadczył.

Błaszczak stwierdził, że „szturm na polską granicę odbywa się na życzenie, został zorganizowany przez reżim Łukaszenki”. - Polscy żołnierze są prowokowani. Oddawane są strzały w powietrze, broń jest celowana w stronę polskich żołnierzy. Ale polscy żołnierze są wyszkoleni i nie ulegają prowokacjom – zapewniał.

Stan wyjątkowy przedłużony o dwa miesiące?

Szef MSWiA Mariusz Kamiński oświadczył, że będzie składał rządowi rekomendację w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej.

Dopytywany przez dziennikarzy, Kamiński przekazał, że będzie chciał, aby stan wyjątkowy został przedłużony o 60 dni.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej i stan wyjątkowy

Od kilku tygodni zwiększa się liczba nielegalnych uchodźców – głównie z Afganistanu, Iraku czy Syrii – którzy chcą przekroczyć granicę Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Litwą, Łotwą oraz Polską.

Polskie oraz litewskie władze wskazały, że białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka wykorzystuje migrantów do wzmagania presji na Unii Europejskiej w celu wycofania nałożonych na Białoruś sankcje.

Aby uniemożliwić migrantom nielegalne przekroczenie granicy, pilnuje jej Straż Granicza, policja i wojsko.

Na początku września prezydent Andrzej Duda podpisał rządowy wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego dla części dwóch województw – lubelskiego oraz podlaskiego. Decyzja ta podyktowana jest sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

W treści rozporządzenia, udostępnionej na stronie Kancelarii Prezydenta czytamy, że decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.

Mając na względzie możliwość skutecznego reagowania na zaistniałą sytuację, w rozporządzeniu, zgodnie z zakresem upoważnienia ustawowego oraz wnioskiem Rady Ministrów, wprowadzono następujące rodzaje ograniczeń:

  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);
  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
  • obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
  • zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;
  • zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;
  • ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;
  • ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
  • Określając katalog ograniczeń wynikających z przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym wybrano rodzaje ograniczeń jak najmniej dolegliwe dla osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest umożliwienie skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto