Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. Były wicekomendant MO skazany za zbrodnie przeciwko ludzkości

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz grzywna – taki wyrok usłyszał były zastępca komendanta wojewódzkiego milicji. – To nie był człowiek o łagodnym charakterze – mówią działacze Solidarności.

Chodzi o 85-letniego dziś Aleksandra Ch. Mężczyzna pochodzi z Podkarpacia. W latach 60. był oficerem operacyjnym Wydziału IV SB w Rzeszowie. Na początku 1981 roku trafił do Lublina. – To znana postać. Został tutaj skierowany, by przygotowywać stan wojenny na terenie województwa lubelskiego – opowiada Krzysztof Choina, były opozycjonista, a dziś zastępca przewodniczącego NSZZ Solidarność Regionu Środkowowschodniego.

- To był człowiek o poglądach ekstremalnych, przynajmniej taka informacja do nas docierała. Zresztą, trudno sobie wyobrazić, żeby w styczniu 1981 roku powołano na to stanowisko człowieka łagodnego charakteru – podkreśla.

23 listopada Sąd Rejonowy Lublin-Zachód uznał Aleksandra Ch. winnym zbrodni przeciwko ludzkości, która nie ulega przedawnieniu i zbrodni komunistycznej. - Wraz ze swoim bezpośrednim przełożonym, komendantem wojewódzkim, wydawali decyzje o internowaniu. Na terenie województwa lubelskiego między 12 a 16 grudnia 1981 roku bezprawnie pozbawionych wolności zostało 91 osób. 18 decyzji podpisał Aleksander Ch. Dotyczyły osób, które działały w opozycji i tworzyły struktury związkowe albo działały w Solidarności – mówi prokurator Jacek Nowakowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Z ustaleń IPN wynika, że Aleksander Ch. decydując o internowaniu opozycjonistów powoływał się na dekret „o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego”. Robił to jednak w sytuacji, kiedy ten akt prawny nie został opublikowany i nigdy nie obowiązywał.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte przez pion śledczy IPN w 2005 roku. Prokuratorzy zajęli się wtedy wszystkimi komendantami wojewódzkimi MO i ich zastępcami działającymi na terenie ówczesnego województwa lubelskiego.

- Oskarżyliśmy czterech komendantów, ale trzy osoby zmarły w trakcie postępowań sądowych. Proces Aleksandra Ch. to już ostatnia taka sprawa – mówi prokurator Nowakowski.

Aleksander Ch. został oskarżony w 2017 roku. Pierwsze rozstrzygnięcie w tej sprawie zapadło w marcu 2018 roku, kiedy to sąd w Lublinie uznał, że sprawa się przedawniła i postępowanie wobec byłego wicekomendanta MO zostało umorzone. Kilka miesięcy później Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił tamto postanowienie i sprawa wróciła na wokandę.

Jak przekazuje prokurator Jacek Nowakowski Aleksander Ch. odmówił składania wyjaśnień.

– Stwierdził tylko, że wykonywał jedynie rozkazy i do winy się nie przyznał – precyzuje prokurator lubelskiego IPN.

Wyrok lubelskiego sądu jest nieprawomocny, ale zdaniem Krzysztofa Choiny dobrze się stało, że takie orzeczenie zapadło. – Żyjemy w wolnej Polsce już ponad 30 lat i dopiero teraz państwo polskie rozlicza takich zbrodniarzy. Dzieje się to późno, ale cieszę się, że sąd próbuje naprawić tamte krzywdy – mówi Krzysztof Choina. Jak zauważa, działalność przedstawicieli reżimu komunistycznego miała ogromny wpływ na życie wielu ludzi. – Opozycjoniści byli masakrowani, więzieni i zwalniani z pracy. Nawet takim symbolicznym wyrokiem nie można wrócić im zdrowia, czy odkręcić rodzinnych dramatów. Wielu ludziom komuniści zniszczyli życie, a Aleksander Ch. był jedną z osób, które o tym zdecydowały – podkreśla Choina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelskie. Były wicekomendant MO skazany za zbrodnie przeciwko ludzkości - Kurier Lubelski

Wróć na belzyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto