Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie nie dyskryminuje, więc dostanie dodatkową unijną kasę

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
Łukasz Kaczanowski/archiwum Polska Press
- Nikogo nie dyskryminujemy w jakikolwiek sposób, więc mamy dodatkowe pieniądze dla przedsiębiorców i na walkę z tą straszną pandemią – ogłosił marszałek województwa Jarosław Stawiarski.

- Dostaliśmy pismo z Komisji Europejskiej, że możemy kontynuować ostateczne negocjacje w sprawie programu React-EU dla województwa lubelskiego – poinformował na konferencji prasowej marszałek Jarosław Stawiarski. - Niedyskryminowanie jakiejkolwiek osoby pod jakimkolwiek względem jest dla nas wartością najwyższą. Udowodniliśmy to, a Komisja Europejska potwierdziła, że jesteśmy regionem, który nie ma nic wspólnego z dyskryminacją – podkreślił marszałek Stawiarski.

React-EU stanowi część Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. To dodatkowe pieniądze na zwalczanie skutków pandemii. Mają one trafić do przedsiębiorców i do służby zdrowia. Województwo lubelskie otrzyma z tego programu 26 mln euro. - Te pieniądze zostaną przeznaczone na ożywienie gospodarki i szeroko pojętą służbę zdrowia, która stoi na pierwszej linii frontu walki z tą straszną pandemią – wyjaśnił Jarosław Stawiarski.

Trzeba było zmieniać stanowisko

Negocjacje w sprawie React-EU zostały wstrzymane po tym jak KE uznała, że przyjęte w 2019 roku stanowisko sejmiku województwa lubelskiego w sprawie wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych, może naruszać unijne przepisy dotyczące niedyskryminacji. Ostatecznie samorząd zmienił kontrowersyjny dokument, a pod koniec listopada uzgodnienia dotyczące React-UE zostały zakończone. Oficjalnie dokument został przekazany do Komisji Europejskiej w piątek (3.12).

- Jego zatwierdzenie to formalność – przekonywał marszałek Jarosław Stawiarski.

Natomiast według Anny Brzyskiej, dyr. departamentu zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie, ma to nastąpić w „najbliższych dniach”. – W styczniu ogłoszony zostanie konkurs dla przedsiębiorców, a nabór wniosków planujemy na luty 2022 roku. Będziemy wspierać przedsiębiorców z obszaru turystyki, kultury, gastronomii i hotelarstwa, którzy ucierpieli w szczególny sposób w pandemii – podkreśliła dyrektor Brzyska.

Jak wyjaśniła, na wparcie mają szansę projekty służące realizacji celów klimatycznych, na których Komisji Europejskiej bardzo zależy. Chodzi przede wszystkim o budowę i rozbudowę instalacji odnawialnych źródeł energii, magazynów energii i termomodernizacji budynków.

20 milionów euro dla firm

Z 26 mln euro w ramach tego programu, dla przedsiębiorców zarezerwowano ok. 78 procent ogólnej puli, czyli ponad 20 mln euro. Niespełna 6 mln euro zostanie przeznaczone na służbę zdrowia.

Jak poinformowała dyrektor Anna Brzyska, pieniądze te w trybie bezkonkursowym trafią do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie na rozbudowę placówki. Poza robotami budowlanymi planowany jest też zakup nowego wyposażenia dla WOMP i technologii informatyczno-komunikacyjnych. - Projekt ten ma usprawnić leczenie pacjentów zarażonych koronawirusem i rehabilitację postcovidową – tłumaczyła Anna Brzyska. I dodała: - Chodzi o przeniesienie ciężaru leczenia ze szpitali na ambulatoryjną opiekę zdrowotną. Dzięki temu programowi usług lecznicze będą mogły być świadczone w domu pacjenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelskie nie dyskryminuje, więc dostanie dodatkową unijną kasę - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto