Lubelskie: Słodki i bardzo kruchy niczym mazurek (ZDJĘCIA)

Agnieszka Ciekot
Mazurek, czyli wróbel polny
Mazurek, czyli wróbel polny Cezary Korkosz/OTOP
Choć ze Świętami Wielkanocnym raczej nie mają nic wspólnego to mazurki zaczynają podbijać Lubelszczyznę. Kuzynów wróbla domowego w naszym regionie jest coraz więcej.

Kiedyś na mazurka mówiono wróbel polny. Ornitolodzy nie potrafią jednak wyjaśnić kto wpadł na pomysł, aby bliskiego kuzyna wróbla domowego ochrzcić „mazurek”. - Jedno jest pewne, że oba gatunki są równie słodkie – śmieje się Katarzyna Groblewska, rzeczniczka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Mazurki przywędrowały do nas prawdopodobnie z Azji. – W Japonii, Chinach i niektórych częściach Azji Centralnej do dzisiaj wypełniają niszę zajmowaną gdzie indziej przez wróbla domowego – mówi. Choć należą do tego samego gatunku to mazurek różni się od swojego popularnego kuzyna. Ma na głowie charakterystyczną czapeczkę w kolorze czekoladowobrązowym i czarną plamkę na policzkach. I co istotne mazurki są o wiele mniejsze od wróbli domowych. - Są bardzo niepozorne i słabe. Nie potrafią poradzić sobie ze zdjęciem łupiny z nasiona słonecznika. Dlatego czasem podkradają je dzwońcom – opowiadają ornitolodzy.

Mazurki mają też coś wspólnego z myszami. – Gdy żerują na polu i szukają ziaren zboża to do złudzenia przypominają stado mysz, tak sprytnie przemieszczają się – opowiada Włodzimierz Czeżyk z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, który na co dzień mieszka w okolicach Włodawy. A tam mazurków zaczyna być więcej niż wróbli domowych. Na Lubelszczyźnie mazurek jest czwartym najczęściej występującym ptakiem zimowym. – W zimie spotkać można bardzo często mieszane stada mazurka i wróbla domowego. W przypadku mazurka samiec niczym nie różni się od samicy – dodaje Czyżyk.

Oba gatunki żyją w zgodzie. - Zdarzają się przypadki mieszanych par. Jednak potomstwo z takich związków w wyglądzie wykazuje cechy mieszane. Ale jest niepłodne – zaznacza rzeczniczka OTOP. Gniazdo mazurka przypomina puchowe królestwo. Budują je jesienią. - Gromadzą dużo piór, które działają jak śpiwór, pozwalając oszczędzać w zimie energię – mówi Katarzyna Groblewska.

Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na belzyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie