Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał zaprasza na szlak powstańczej historii Zamościa, fotograficzny spacer oraz konkurs z nagrodami [ZDJĘCIA]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał przygotowało trasę powstańczego Zamościa z okazji Dnia Babci i Dziadka, który wypada w dniu rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz kolejnej rocznicy Powstania Listopadowego. Organizatorzy wydarzenia zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym i wspólnego spaceru po historycznej trasie zamojskiego grodu. Zobaczcie nasze zdjęcia z trasy!

Trasa wiodąca przez Stare Miasto w Zamościu może być inspiracją dla rodzinnego spaceru. Pozwoli młodszym i trochę starszym spacerowiczom poznać miejsca związane z tym okresem w historii miasta i twierdzy

- zachęcają pomysłodawcy i organizatorzy wydarzenia.

Chętni, którzy zdecydują się przejść szlakiem, mogą wziąć udział w konkursie fotograficznym, który potrwa do 31 stycznia. Historyczny szlak powstańczego Zamościa ma długość ok. 1,8 km. Można go przejść nawet w ciągu 45 minut. Nam zajęło to trochę więcej czasu ze względu na wszechogarniającą urodę zabytków Starego Miasta. którym trudno było się oprzeć.

Przypomnijmy, jak przebiegało powstanie styczniowe(1863-64) i powstanie listopadowe w Zamościu (1830-31)
Początkowym zamiarem powstańców styczniowych było zdobycie twierdzy Zamość, pomimo stacjonowania w niej silnego garnizonu rosyjskiego. Zaniechanie tych planów nie przerwało funkcjonowania, zarówno w samej twierdzy jak i na przedmieściach działalności konspiratorskiej. Powstanie wspomagały ośrodki znajdujące się m.in. w Chyżej u Karoliny Racewicz, w Sitańcu czy w Starym Zamościu. Zamojskie kobiety na czele z Karoliną Racewicz i Rozalią Sierakowską (szlachcianką z Kosobud, opiekunką powstańczego szpitala) wspierały organizacje powstańcze i oddziały partyzanckie. Zbierały dla nich odzież i żywność, dostarczały amunicję. Zajmowały się również kolportażem zakazanych druków, przejęły opiekę nad rannymi, szczególnie w II poł. 1863 r. kiedy powstawały komitety opiekuńcze przy stałych szpitalach powstańczych.

Jak czytamy na stronie Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał

załoga twierdzy przystąpiła do powstania listopadowego 5 grudnia 1830 r. Do lipca 1831 r. Zamość pełnił rolę punktu wypadowego i był schronieniem dla powstańczych oddziałów. 18 lipca nastąpiło oblężenie przez wojska rosyjskie. Twierdza była przygotowana do obrony, posiadała zapas amunicji i żywności, jednak gdy powstanie upadło dalszy opór był bezcelowy. 22 października 1831 r. obrońcy opuścili twierdzę Nową Bramą Lwowską. W czasie oblężenia istotną rolę odgrywały prowadzone akcje charytatywne na rzecz powstania i jego uczestników. W Zamościu wielką akcję patriotyczną zorganizowała Emilia Prądzyńska, żona podkomendanta twierdzy zamojskiej, a później generała Ignacego Prądzyńskiego.

Wszystkie szczegóły dotyczące szlaku powstańczego Zamościa oraz mapę można znaleźć TUTAJ

Sprawdź regulamin konkursu fotograficznego TUTAJ

Materiały opisowe trasy powstańczego Zamościa przygotowało Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał.

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto