Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi bardzo ostra zima. Pogoda na dziś, cały tydzień, listopad, resztę jesieni oraz na zimę - do lutego 2022 roku: 9.11.2021

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla grudnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.6°C, a górna granica o 0.8°C."
Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla grudnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.6°C, a górna granica o 0.8°C." Dariusz Bloch / Polska Press
Spóźniony urlop jesienny w Polsce? Apetyt na weekendowe wypady w ciekawe zakątki kraju? Relaks na działce blisko domu czy tylko chęć na weekendowe spacery po zielonych terenach wokół domu? Warto znać prognozę pogody, by odpowiednio zaplanować swoją aktywność. Pomocny jest w tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przygotowujący także długoterminowe prognozy. Znamy prognozę na listopad oraz na kolejne miesiące z lutym 2022 r. włącznie. Co więc nas czeka?

Tydzień rozpoczął się dość deszczowo z frontami atmosferycznymi. Później Polska znajdzie się w zasięgu wyżu, który zagwarantuje sporo słońca, ale także zimne noce i poranki. Tylko na północy kraju utrzyma się większe zachmurzenie i okresami będzie padać deszcz. Na koniec tygodnia znów prognozuje się zmianę pogody – więcej opadów, przejściowe ocieplenie, a następnie kolejne ochłodzenie.
W nocy z poniedziałku na wtorek 9 listopada 2021 front niosący opady deszczu przesunie się z centrum na południe kraju. Za nim postępować będą z północy rozpogodzenia, a nad północno-wschodnią część Polski napłynie arktyczna masa powietrza. Utworzą się tam lokalnie gęste mgły, a temperatura spadnie nawet do -4°C. Najcieplej będzie na południu, gdzie utrzymają się deszczowe chmury – do 5°C. Wiatr osłabnie, i z kierunków zachodnich będzie skręcać na północne i wschodnie.

We wtorek rozbuduje się wyż, który stopniowo zepchnie strefę dużego zachmurzenia i słabych opadów na południe, a potem poza granice kraju. Najsłoneczniej będzie na północnym wschodzie, ale rano wciąż możliwe są lokalne mgły. Jednocześnie będzie tam najzimniej – zaledwie od 2°C do 5°C. Na pozostałym obszarze, mimo większego zachmurzenia temperatura maksymalna wyniesie od 6°C do 10°C. Wiatr będzie zwykle słaby, południowo-wschodni i południowy, tylko na wschodzie zmienny z przewagą północnego.
Kolejna noc będzie bardzo pogodna, ale jednocześnie wciąż zimna. Temperatura minimalna będzie w zakresie od -4°C na północnym wschodzie do 3°C na zachodzie i 6°C nad morzem.

W środę znajdziemy się po „ciepłej” stronie wyżu i arktycznie powietrze odsunie się na wschód. Będzie pogodnie i tylko na północy kraju będzie więcej chmur i możliwość przelotnego deszczu. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 5°C na północnym wschodzie do 12°C na południowym zachodzie. Na wybrzeżu odczuwalnie będzie nieco chłodniej za sprawą porywistego wiatru.

Czwartkowy poranek może być mroźny lokalnie na wschodzie kraju, ale przeważnie temperatura wyniesie od 1°C do 3°C, najcieplej będzie na Pomorzu od 4°C do 8°C. Dzień zapowiada się pogodnie, ale po raz kolejny na północy będzie więcej chmur i miejscami będzie padał deszcz. Temperaturę maksymalną prognozuje się od 8°C do 12°C, tylko na północnym wschodzie około 6°C. Wiatr będzie słaby, z kierunków południowych.

W piątek w całym kraju już więcej chmur, ale opady znów ograniczą się tylko do północnej części Polski. Poranek chłodny – od 0°C na południu, około 5°C w centrum, do 8°C nad morzem, a w dzień temperatura będzie dość wyrównana od 7°C do 9°C i około 11°C nad morzem. Wiatr skręci na kierunki zachodnie.

Sobota prawdopodobnie przyniesie zdecydowaną zmianę pogody. Dostaniemy się pod wpływ niżu z rejonu Bałtyku, który przyniesie zachmurzenie duże i opady deszczu niemal w całym kraju, ale przede wszystkim wzrost prędkości wiatru. Będzie on umiarkowany i dość silny, porywisty,a nad morzem w porywach do 60 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Temperatura maksymalna wyniesie od 7°C do 11°C.
Jeżeli wspomniany niż w niedzielę szybko odsunie się na wschód pogoda się poprawi, ale jednocześnie nad wschodnią Polskę znów napłynie powietrze arktyczne. Jest więc szansa, że na koniec tygodnia mieszkańcy wschodnich województw doświadczą opadów deszczu ze śniegiem w połączeniu z porywistym wiatrem.

Niestety nadzieje na złotą polską jesień, która cechuje często długie okresy w październiku w tym roku raczej się nie zrealizuje. Będzie nieco chłodniej w większości regionów Polski niż w ostatnich latach - szczególnie w zachodniej Polsce, wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW).

Prognoza na listopad: cieplej niż zwykle

Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla listopada jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 1.0°C, a górna granica o 0.7°C.
Dotyczy to obszaru całej Polski.
Niestety, gorzej jest z opadami. Będą one zdecydowanie intensywniejsze niż w minionych latach, a suma opadów w wielu regionach kraju będzie niemal o 100 proc. wyższa niż średnia z ostatnich lat, dotyczy to np. Zakopanego i Suwałk - co oznacza, że będą to nie tylko deszcze (jak przy podwojonej normie dla Katowic), ale i śniegi.

Pogoda w grudniu 2021: cieplej niż zwykle, ale...

Prognoza IMiGW wygląda tak: "Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

PILNE, WIADOMOŚCI DNIA!. Kliknij i przeczytaj!

Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla grudnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.6°C, a górna granica o 0.8°C."
Po intensywnych opadach w listopadzie, w grudniu aura nieco się uspokoi co oznacza, że suma opadów z całego grudnia nie będzie znacząco odbiegała od normy wieloletniej i dotyczy to obszaru całego kraju.

Prognoza pogody na styczeń 2022: cieplej, ale więcej śniegu
Natomiast zgodnie z oczekiwaniami specjalistów od pogody IMiGW, "Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla stycznia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.4°C, a górna granica o 0.3°C."

Pogoda na luty 2022

Średnia miesięczna temperatura powietrza na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej. Na południowym wschodzie możliwa suma w normie.

Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla lutego jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.4°C, a górna granica o 0.8°C.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

O ryzyku długoterminowych prognoz pogody

"Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych. wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych. które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe. jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać. że prognoza jest orientacyjna. ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nadchodzi bardzo ostra zima. Pogoda na dziś, cały tydzień, listopad, resztę jesieni oraz na zimę - do lutego 2022 roku: 9.11.2021 - Strefa Biznesu

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto