Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Operacja bariatryczna chroni przed rakiem! Zmniejszenie żołądka to niższe ryzyko kilku złośliwych nowotworów, ale tylko u jednej płci

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Operacje bariatryczne, nazywane potocznie zmniejszeniem żołądka, to procedura ostatniej szansy przy bardzo dużej otyłości. Zabieg ratuje zdrowie pacjenta, bo redukuje masę ciała i cofa cukrzycę, a według nowych badań zmniejsza zagrożenie rakiem. Działanie ochronne potwierdzono dla kilku typów złośliwych nowotworów, ale nie u wszystkich osób!
Otyła kobieta i operacja bariatryczna
Kwalifikacja do operacji bariatrycznej to odpowiednio wysokie BMI, jednak przy chorobach takich, jak cukrzyca, wykonuje się je przy niższej masie ciała. freepik

Spis treści

Operacja bariatryczna przeciw powikłaniom otyłości

Otyłość jest czynnikiem ryzyka zachorowania na różne nowotwory złośliwe, co potwierdzają badania populacyjne. W leczeniu stosuje się operacje bariatryczne, do których wskazaniem jest otyłości olbrzymia, czyli III stopnia (powyżej 40 kg/m2) i otyłości II stopnia (35–40 kg/m2) w przypadku braku kontroli poziomu cukru we krwi.

Zabiegi tego typu prowadzą do ograniczenia ilości przyjmowanego pożywienia oraz wchłaniania, a co za tym idzie – do spadku wagi. Wynosi on 15-30 proc. masy ciała, a nawet powyżej 60 proc. i jest najbardziej znaczny w ciągu 2-3 pierwszych miesięcy.

Oprócz ewidentnych korzyści ze zmniejszenia żołądka, do których należy także remisja cukrzycy typu 2 (w 45-95 proc. przypadków), chirurgiczne operacje dla otyłych mają inne zalety. Jak donosi pismo „Obesity”, zmniejszają także ryzyko zachorowania na różne nowotwory, a także ich śmiertelność, co dotyczy jednak tylko kobiet.

Resekcja żołądka, opaska, ominięcie – te metody zmniejszają m.in. ryzyko raka jelita

Aby dowiedzieć się, jak operacja bariatryczna wpływa na zachorowania na raka, naukowcy z Uniwersytetu Utah w Salt Lake City przenalizowali dane niemal 22 tys. pacjentek po takim zabiegu. Znalazły się wśród nich różne procedury, takie jak ominięcie żołądkowe, rękawowa resekcja żołądka, opaska żołądkowa i wyłączenie dwunastnicze. Grupą kontrolną były osoby z nieleczoną operacyjnie otyłością olbrzymią. Dane na temat zachorowań na nowotwory złośliwe pochodziły z rejestru stanowego Utah Cancer Registry.

Wykazano, że po przebytej operacji bariatrycznej ryzyko zachorowania na jakikolwiek nowotwór było o 25 proc. niższe niż u osób nieleczonych operacyjne. Dotyczyło to jednak tylko kobiet. Stwierdzono u nich także o 41 proc. niższe ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych związanych z otyłością. Natomiast śmiertelność z powodu raka była niższa o 47 procent.

U pań zmniejszone ryzyko choroby dotyczyło takich nowotworów, jak:

– Ta praca reprezentuje kolejne ważne badanie, które wyraźnie potwierdza długofalowe korzyści z chirurgicznego leczenia otyłości w prewencji nowotworów – skomentował współautor pracy dr Ted D. Adams.

Leczenie również mniejszej otyłości pomaga zredukować ryzyko raka, dlatego pacjenci powinni być zachęcani do podejmowania prób zmniejszenia wagi na różne sposoby. (PAP)

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

jjj/ agt/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Operacja bariatryczna chroni przed rakiem! Zmniejszenie żołądka to niższe ryzyko kilku złośliwych nowotworów, ale tylko u jednej płci - Strona Zdrowia

Wróć na belzyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto