Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Smorczewskich. Dowiedz się więcej o tym zapomnianym miejscu na mapie Lubelszczyzny

OPRAC.: AS
Pałac Smorczewskich, latach 1975-1980. Aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Pałac Smorczewskich, latach 1975-1980. Aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Fotopolska.eu
Pałac Smorczewskich, a właściwie jego ruiny znajdują się w powiecie krasnostawskim w gminie Izbica. Atmosfera tajemniczości oraz ogrom zieleni, przyciągać zarówno turystów jak i amatorów fotografii, mało kto jednak zna historię jego powstania. Dowiedz się więcej o tym niegdyś, niezwykle urokliwym miejscu na mapie Lubelszczyzny i zobacz jego aktualne zdjęcia wykonane przez zafascynowanych nim pasjonatów fotografii.

Posiadłość znajdująca się w Stryjowie została zakupiona w 1879 przez Medarda Adolfa Smorczewskiego, to on też rozbudował dwór, przekształcając go w neogotycki pałac, który zapisał młodszemu synowi Feliksowi. W skład majątku wchodziła m.in. gorzelnia, młyn, stajnia. Feliks Smorczewski postanowił dokończyć działo ojca, wzniósł nowe stajnie, chlewy i obory, odnowił i doposażył gorzelnię, urządził cały kompleks stawów i dobudował skrzydło zachodnie pałacu - które wyróżniała czworoboczna wieża ozdobiona na szczycie herbami: Rawicz, Smorczewskich i Leszczyńskich. Od strony wschodniej natomiast, jako odpowiednik wieży, dodany został otwarty ganek o trzech arkanach, nakryty balkonem otoczonym tralkową balustradą. Cały pałac został wybudowany z cegły i otynkowany. Hrabia Feliks, zadbał o wykończenia wnętrz w najmniejszych detalach, przybywających do posiadłości, gości zachwycać miały; ściany obite kolorowymi tkaninami, parkietowe posadzki i obramowania drzwi o reliefach neoresansowych w nadprożach, oraz włoskie meble. Po I wojnie światowej na skraju parku należącego do pałacu, nad brzegiem stawu, została zbudowana neoromańska kaplica cmentarna, w której hrabia Feliks miał być pochowany wraz z małżonką.

Smutne losy pałacu po II wojnie światowej

Historia pałacu potoczyła się jednak inaczej niż zakładali jej właściciele; hrabia Smorczewski zmarł w 1943 r., a członkowie jego rodziny, którzy przeżyli okres wojennej zawieruchy w 1945 r. wyemigrowali poza granice kraju. Po reformy rolnej w pałacu utworzono szkołę podstawową, która w latach 70. została zamknięta. U schyłku lat 80. budynek przeszedł w prywatne ręce. Nowy właściciel planował otwarcie ośrodka wypoczynkowego - z planów nic nie wyszło - a majątek powrócił do rąk spadkobierców. Z roku, na rok posiadłość popadała w coraz większą ruinę. Obecnie odwiedzający pozostałości, zachwycającego niegdyś przepychem, pałacu Smorczewskich mogą zauważy, dobrze zachowany zarys pomieszczeń oraz fasadę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pałac Smorczewskich. Dowiedz się więcej o tym zapomnianym miejscu na mapie Lubelszczyzny - Świdnik Nasze Miasto

Wróć na belzyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto