Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przenieś się w czasie do sielankowej, staropolskiej wsi! Muzeum Wsi Lubelskiej przyciąga turystów historią, przyrodą i wyjątkowym klimatem

Katarzyna Puczyńska
Lubelski skansen ulokowany jest w malowniczej dolinie rzeki Czechówki
Lubelski skansen ulokowany jest w malowniczej dolinie rzeki Czechówki Małgorzata Genca
Muzeum Wsi Lubelskiej to jeden z największych skansenów w Polsce. Możemy tu dowiedzieć się m.in. jak dawniej pieczono podpłomyki oraz jak wyglądał zakład fryzjerski w latach 30. XX wieku, a nawet zaobserwować wędrujące po polach białe bociany.

Odwiedzając lubelski skansen mamy okazję zapoznać się z różnorodną polską architekturą i budynkami, a nawet wejść do środka i obejrzeć ich oryginalne wyposażenie.

Cały teren został podzielony na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny.

Są to: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy.

Wśród najciekawszych obiektów warto odwiedzić m.in. wiatrak z Zygmuntowa, zabytkową cerkiew greckokatolicką z Tarnoszyna, a także XVIII-wieczny dwór z Żyrzyna, z wnętrzem poświęconym średniozamożnemu ziemiaństwu, otoczony malowniczym ogrodem.

Jesteście spragnieni wędrówek, pikniku nad wodą czy po prostu odpoczynku na świeżym powietrzu? Muzeum Wsi Lubelskiej jest do tego odpowiednim miejscem. Skansen zapewni nam malownicze pejzaże, a w staropolskich zagrodach możemy zobaczyć m.in. konie, kozy, krowy, kaczki oraz białe bociany.

Sektor Miasteczkowy

Niewątpliwą atrakcją lubelskiego skansenu jest sektor miasteczkowy, będący modelem prowincjonalnego miasteczka z lat 30. XX wieku.

- Odwiedzający miasteczko mają okazję zobaczyć ekspozycje m.in. zakładu fryzjerskiego, sklepu żelaznego, kuchni żydowskiej, poczty, trafiki, piwiarni, domu burmistrza oraz warsztatów – kołodzieja, szewca i cholewkarza. Częścią wspomnianego sektora jest także rzymskokatolicki zespół sakralny, m.in. z kościołem z Matczyna oraz plebanią z Żeszczynki - opisują pracownicy muzeum.

Skansen to nie tylko ekspozycje.

Muzeum organizuje wiele pokazów, które jeszcze lepiej przybliżają nam życie staropolskiej wsi. Są to m.in. sianokosy, podczas których możemy skosztować wypiekanych w starym piecu podpłomyków z domowym masłem, dożynki z pleceniem wianków, rekonstrukcje historyczne, a także warsztaty rzemiosła artystycznego.

Zobacz także:

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto