Nasza Loteria

Rajd Zapory w Bełżycach: Setki osób oddało hołd majorowi Zaporze (ZDJĘCIA)

Agnieszka Ciekot
24 maja 1944 r. Niemcy przeprowadzili pacyfikację wsi Podole. Dwa tygodnie później za wspieranie partyzantów 23 mieszkańców Podola i Bełżyc zostało rozstrzelanych. Dziś wspomnienia o tych tragicznych wydarzeniach odżyły na nowo. W miejscu egzekucji odbyła się inscenizacja historyczna nawiązująca do tych dramatycznych wydarzeń.

- Podole w czasie okupacji niemieckiej stanowiło bazę zaopatrzeniową dla lotnych oddziałów partyzanckich. Wielu mieszkańców było zaangażowanych w pomoc partyzantom. A nie jeden walczył w oddziałach Zapory i innych – mówi Rafał Dobrowolski, komandor 3. Rajdu Zapory, który w sobotę przed południem wyruszył z Bełżyc do Wałów Kępskich, szlakiem który przed laty pokonywali major Hieronim Dekutowski ps. Zapora i jego Zaporczycy.

Pamiętny 24 maja 1944 r. dla Podziemnego Państwa Polskiego był dniem triumfu i dramatyzmu. - Tego dnia partyzanci majora Zapory rozbili pod Krężnicą Okrągłą konwój niemiecki i tego samego dnia o świcie Niemcy przeprowadzili pacyfikację wsi Podole i dokonali aresztowań w Bełżycach - wspomina.

Niemcy zabrali 16 mieszkańców Podola do gmachu Gestapo w Lublinie mieszczącego się przy ul. Uniwersyteckiej. Stamtąd trafili do więźnia na lubelskim zamku. – Byli tam bici i torturowani – opowiada. Po 2 tygodnia zapadł rozkaz aby rozstrzelać ich wspólnie z aresztowanymi mieszkańcami Bełżyc. – Egzekucja miała się odbyć w sposób pokazowy, na oczach mieszkańców, tak aby była przestrogą dla innych – podkreśla Rafał Dobrowolski.

9 czerwca z Lublina do Bełżyc wyruszyła ciężarówka z 24 skazańcami i eskortą. Na bełżyckim rynku, w miejscu gdzie dziś stoi pomnik, wykonana została egzekucja. Z życiem uszedł tylko jeden mężczyzna.

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na belzyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto