Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten niezwykły, barokowy pałac w Srebrzyszczu, w powiecie chełmskim, wkrótce odzyska blask. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Nieużytkowany od kilku lat zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Srebrzyszczu został sprzedany. Jest szansa, że wkrótce odzyska blask. Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków, dopuszczone są tu usługi kultury i oświaty, a także nieuciążliwe z zakresu gastronomiczno-hotelarskich.

W zbudowanym pod koniec XVIII wieku barokowym pałacu w Srebrzyszczu, gmina Chełm, przez wiele lat była szkoła podstawowa. Kilka lat temu została zamknięto, a uczniów przeniesiono do szkoły w pobliskim Okszowie. Od tego czasu pałac stał pusty.

Ponieważ samorządowcy z gminy Chełm nie chcieli, aby ten piękny zabytek niszczał i podjęli – w konsultacji z konserwatorem zabytków – decyzję o jego sprzedaży wraz z przylegającym do niego zespołem parkowym.

Burzliwa historia pałacu w Srebrzyszczu.

Wzniesienie w 2. poł. XVIII w. murowanego pałacu i powstanie barokowego parku wiąże się z Józefem Łopuskim h. Ślepowron i jego żoną Ludmiłą z Lubańskich. Równolegle z budową pałacu powstało regularne założenie ogrodowe. Ogród, określany jako „włoski” lub „fructowy”, podzielony był na kwatery wypełnione gruszami, jabłoniami, śliwami i wiśniami obrzeżonymi strzyżonymi krzewami porzeczek i agrestu. Granice ogrodu stanowiły aleje lipowe, wzdłuż których przebiegały kanały z wodą zasilane z pobliskiego źródła.

W wieku XIX dobra ziemskie kilkukrotnie zmieniały właścicieli. Ostatecznie, na przełomie lat 60. i 70. XIX w. właścicielem majątku został Felicjan Klemens Lechnicki h. Zadora. Następnym i ostatnim właścicielem dóbr ziemskich był jego syn Felicjan Kajetan Lechnicki, znany działacz społeczny i rolniczy, polityk, poseł na Sejm w latach 1928-1935 i senator w latach 1935-1939.

Pałac został zdewastowany podczas działań wojennych w 1944. Zniszczeniu uległo także wyposażenie, w tym zgromadzony przez Lechnickich bogaty księgozbiór i kolekcja monet.

W 1944 r. dobra ziemskie Serebryszcze zostały przejęte przez państwo i rozparcelowane. Od 1952 r. użytkownikiem zespołu była Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Przyszłość”. Lata 50.-70. XX w. to okres postępującej degradacji budynku pałacu i parku. Inwentaryzacja zieleni parkowej z 1979 r. potwierdzała zniszczenie 50% zabytkowego drzewostanu i częściowe zatarcie układu alejek i kwater.

Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku przeprowadzono remont kapitalny pałacu. Przez wiele lat mieściłą się tu szkoła podstawowa, która została zamknięta. W marcu tego roku Gmina Chełm rozstrzygnęła przetarg na sprzedaż zabytkowego pałacu w Srebrzyszczu, wycenionego na prawie 3 mln zł. Nieruchomość nabył miejscowy przedsiębiorca. Na razie nie wiadomo, co będzie mieścić się w pałacu, ale z pewnością nie będzie już niszczał i odzyska blask.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto