Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Chełmie za cztery lata powstanie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Centrum postanie w budynkach znajdujących się za zabytkową wieżą ciśnień przy ul. Hrubieszowskiej 102 w Chełmie.
Centrum postanie w budynkach znajdujących się za zabytkową wieżą ciśnień przy ul. Hrubieszowskiej 102 w Chełmie. Wikipedia Polska
Podczas ostatniej sesji chełmscy radni jednogłośnie podjęli decyzję o utworzeniu samorządowej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nowa instytucja powstanie na na terenie kompleksu dawnych carskich budynków przy ul. Hrubieszowskiej 102 w Chełmie.

To kolejny krok związany z realizacją tego przedsięwzięcia w Chełmie. W listopadzie 2022 roku, po uprzednim wsparciu finansowym w formie dotacji z rezerwy prezesa Rady Ministrów, chełmski samorząd nabył kompleks dawnych carskich budynków przy ul. Hrubieszowskiej 102.

- Tam planowane jest utworzenie Centrum. To miejsce położone w zalesionym terenie, w lokalizacji która automatycznie powoduje u odwiedzających refleksję i zadumę - informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.

Dokument dotyczący utworzenia obu obiektów - Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i Instytut Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - podpisany został w 2020 r., podczas uroczystości upamiętniających tzw. krwawą niedzielę. Jest to wspólna inicjatywa parlamentarzystów partii rządzącej oraz samorządowców.

Miasto Chełm, w ramach całego projektu, zobowiązało się do przygotowania koncepcji oraz dokumentacji technicznej przedsięwzięcia. Pozostała część inwestycji ma zostać zrealizowana przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zgodnie z przyjętym harmonogramem realizacja przedsięwzięcia powinna nastąpić w ciągu pięciu lat od nabycia przez chełmski samorząd nieruchomości przy ul. Hrubieszowskiej 102, czyli w 2027 roku.

Utworzenie tego typu jednostki w Chełmie jest naturalne ze względu na położenie, historię, a także wielokulturową tożsamość miasta. Chełm jest swoistą bramą na wschód, świadkiem wielu historii – również tych tragicznych.

- W naszym mieście od wielu lat, m.in. dzięki lokalnym stowarzyszeniom, kultywowana jest pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Wreszcie – w Chełmie wciąż żyją świadkowie rzezi, który wielokrotnie podnosili kwestię upamiętnienia nie tylko ofiar, ale także ludzi, którzy nieśli poszkodowanym pomoc - podkreśla Damian Zieliński.

Celem działalności Centrum będzie nie tylko przedstawienie historii, ale również inicjowanie działań, które doprowadzą do faktycznego pojednania w zakresie tematu Wołynia i dalszego wzmacniania polsko-ukraińskiego partnerstwa.

- Prezydent Jakub Banaszek przy każdej okazji podkreśla również, że funkcjonowanie Centrum powinno być realizowane we współpracy ze stroną ukraińską - dodaje Damian Zieliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belzyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto