Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Bełżycach: Będzie więcej śmieci, będzie taniej (ZDJĘCIA)

Agnieszka Ciekot
Od czerwca 2014 r. w Bełżycach działa nowy Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych
Od czerwca 2014 r. w Bełżycach działa nowy Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych AC
Nowy Zakład Zagospodarowania Odpadów w Bełżycach dziennie przetwarza ok. 50 ton odpadów, a mógłby dwa razy tyle. Wtedy za odbiór śmieci płacilibyśmy mniej.

- Na razie nie ma co narzekać. Działalność zakładu bilansuje się. Gdyby trafiało do nas więcej odpadów to sytuacja wyglądałaby jeszcze lepiej – zapewnia Ryszard Góra, przewodniczący zarządu Celowego Związku Gmin Proekob, który w połowie ub.r. oddał do użytku nowoczesny Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Bełżycach. Obsługuje on 15 gmin województwa lubelskiego w tym Bełżyce, Chodel, Józefów nad Wisłą, Łaziska, Opole Lub. i Poniatową.

- Jest to zakład typu mechaniczno-biologicznego. W procesie mechanicznego przetwarzania odpadów otrzymujemy surowce wtórne typu szkło, metal, opakowania PET, czy makulaturę, które sprzedajemy. Natomiast część odpadów organicznych poddawana jest kompostowaniu w specjalnych bioreaktorach – wyjaśnia Ireneusz Ofczarski, prezes ZZO w Bełżycach. W jego efekcie otrzymujemy kompost, który używany jest do rekultywacji terenu lub składowisk, a po uszlachetnieniu może być wykorzystany np. do użyźnienia ogródków.

Dziennie do Bełżyc trafia od 50 do 60 ton śmieci. Są to zarówno odpady segregowane, zmieszane, wielkogabarytowe, jak i elektrośmieci. Ale to zaledwie połowa tego co zakład może przyjąć. – Nasze moce przerobowe są o wiele większe. Dziennie jesteśmy w stanie przerobić ok. 150 ton – dodaje. Ofczarski.

Wraz z budową zakładu gminy i mieszkańcy liczyli, że ceny za wywóz śmieci pójdą w dół. Czy tak się stanie? - Na razie nie chcemy dzielić skóry na niedźwiedziu. Poczekajmy, gdy zamkniemy pierwszy rok działalności – odpowiada Ryszard Góra. – Nasz zakład nie jest nastawiony na zysk. Jeśli okazałoby się, że śmieci mamy coraz więcej, zakład dobrze bilansuje się i pieniądze zostają to byłby to konkretny powód do zweryfikowania w gminach obowiązujących stawek śmieciowych – zapewniają władze Proekob.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belzyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto