Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znasz ludzi, którzy pomagają innym? Zgłoś ich do konkursu "Społecznik Roku"

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Rusza kolejna edycja konkursu "Społecznik Roku".
Rusza kolejna edycja konkursu "Społecznik Roku". Lubuski Urząd Wojewódzki
Każdego dnia spotykają się z problemami, biedą i wykluczeniem. Pomagają seniorom, przewlekle chorym, rodzinom i osobom na życiowym zakręcie. Społecznicy to ludzie, którzy nie boją się mierzyć z trudnymi wyzwaniami. Choć nie liczą na zaszczyty, to warto ich docenić. Najbardziej zasłużeni mają szansę na nagrodę "Społecznika Roku" województwa lubuskiego.

Pokazują, że warto pomagać

Lubuski Urząd Wojewódzki od kilkunastu lat organizuje konkurs "Społecznik Roku". Główną ideą plebiscytu jest promowanie lokalnych inicjatyw, rozwiązań i postaw zasługujących na wyróżnienie w obszarze pomocy społecznej. Statuetki trafiają do osób, instytucji i organizacji, które podążają wbrew utartym schematom oraz pokazują, że pomagać można na wiele sposobów.

Celem nagrody jest docenienie społecznych, bezinteresownych działań osób i organizacji na rzecz innych. To także wyróżnienie szczególnego zaangażowania i dbałości o dobro wspólne oraz uznanie dla prospołecznych postaw. Warto dostrzec i upowszechniać działania ponadstandardowe, innowacyjne, świadczące o szczególnym zaangażowaniu i poczuciu pełnienia misji na rzecz osób słabszych i wymagających wsparcia - mówi Grażyna Jelska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Dzielą się wrażliwością i empatią

W tym roku konkursowi przyświeca hasło "Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli". Słowa wypowiedziane przez Alberta Schweitzera, filozofa i lekarza, który otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla mają symboliczne znaczenie. Pokazują, że obok nas są ludzie, którzy nie liczą na zaszczyty, a jednak bardzo dużo robią na rzecz drugiego człowieka. Mimo trudności dzielą się otwartością, empatią oraz wrażliwością i w ten sposób uszczęśliwiają innych.

Można zgłaszać kandydatów

Konkurs organizowany jest w czterech kategoriach. Przyznana zostanie nagroda zespołowa za działania na rzecz środowiska lokalnego, nagroda zespołowa za wydarzenie roku, nagroda indywidualna za szczególne osiągnięcia w pomocy społecznej oraz nagroda indywidualna w kategorii "Przyjaciel Roku". Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do trzynastego października. Rozstrzygnięcie plebiscytu odbędzie się tradycyjnie w listopadzie podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Pracownika Socjalnego.

Pomagają i zostają docenieni

W ubiegłym roku podczas uroczystej gali, która odbyła się w gorzowskim teatrze statuetka trafiła między innymi do Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, które zostało docenione za wsparcie udzielane seniorom i obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Kapituła dostrzegła też działania wspierające uchodźców, które realizował Zespół Koordynatorów Pracy Socjalnej Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie. W gronie laureatów znalazła się również Katarzyna Rucioch, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku, za projekty skierowane do seniorów i osób z niepełnosprawnościami oraz Tomasz Szurkało, który otrzymał wyróżnienie za wolontariat na rzecz społeczności Domu Pomocy Społecznej im. Marie Juchacz w Gorzowie.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto