Lubelskie: Krzyżówka, niczym kaczka dziwaczka (ZDJĘCIA)

Agnieszka Ciekot
Kaczka krzyżówka
Kaczka krzyżówka Cezary Korkosz/OTOP
Gniazda potrafi wybudować na strychach, cmentarzach, a nawet wieży kościelnej. Nie bez kozery najpospolitszą naszą kaczkę – krzyżówkę – Czesi nazywają kachna divoka.

Krzyżowka to najpopularniejszy ptak, którego zimą spotkać możemy na niezamarzniętych rzekach. - Nazwa pochodzi pewnie od charakterystycznej sylwetki krzyża jaką ta kaczka przyjmuje w locie – mówi Włodzimierz Czeżyk z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, który podczas zimowych liczeń widywał na Bugiem stada, a w nich po 300 sztuk krzyżówek.

Uwagę przykuwają barwne kaczory. Z rudą piersią, białym szalem i połyskującą zieloną głową. Samice są brązowo-szare. Takie upierzenie w okresie wysiadywania jaj pozwala im maskować się przed drapieżnikiem. - Od jesieni do wiosny samiec wyraźnie różni się wyglądem od samicy. Zaś latem i wczesną jesienią obie płcie bardzo zbliżone do siebie wyglądem – przyznaje Katarzyna Groblewska, rzeczniczka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Ale wśród krzyżówek można spotkać również osobniki ubarwione inaczej. - Są to tzw. sołtysy – dodaje.

Krzyżówki gniazdują nie tylko w szuwarach wodnych. Spotkać można je w bardzo rożnych miejscach. - W ostatnich latach coraz częściej widuje się lęgi w miastach, również w tak nietypowych miejscach jak balkony wysokich budynków, w dziuplach na drzewach, na grobach, a także wysoko na strychach, czy wieżach kościelnych – mówią miłośnicy ptaków.

Jak podkreślają ornitolodzy krzyżówki są bardzo inteligentne. - Od połowy sierpnia, gdy rozpoczyna się sezon polowań to sporo z nich zaczyna żerować w miastach, gdzie obowiązuje zakaz polowania na nie – podkreśla Czeżyk.

Mają też swój kaczy patent na wodoodporność. Krzyżówki posiadają gruczoł kuprowy, który produkuje oleistą substancję. - Dziobem rozprowadzają ją po całym ciele. Dzięki temu ich pióra stają się wodoodporne – wyjaśnia Groblewska. I co bardzo ciekawe. Temperatura nóg krzyżówek jest o ok. 30 stopni niższa od wnętrza ciała. Wynika to ze specjalnej budowy układu krwionośnego. - Dzięki temu kaczki wolniej tracą ciepło i mogą przebywać nawet w bardzo zimnej wodzie – tłumaczy rzeczniczka OTOP.

Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na belzyce.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie